2009 Pro.Active for Life 5K Run/Walk Race Results

Name Age School Finals Points Place
Overall Men’s Winners
Thurston, Daniel17Unattached16:17.91Mens Overall Winner
Bice, David 36Unattached16:25.34Mens Overall 2nd Place
Schaffner, Adam 31Unattached17:06.34Mens Overall 3rd Place
Overall Women’s Winners
Lawhorn, Robin38Unattached19:37.39Womens Overall Winner
Rouse, Gina 29Unattached19:50.29Womens Overall 2nd Place
Harper, Erin 29Unattached20:21.16Womens Overall 3rd Place
School Challenge Winners
Westridge Elementary
Elkhorn Middle School
Event1 Girls 5-9 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 5-9
180Bunch, Olivia9Unattached32:47.67
239***Rutledge, Emma8Big Dog Bankers38:08.11
262Tatum, Kiani (Youngest Female)6Second Street40:13.35
330***Ruble, Ashton8Westridge Elementary46:40.63
352Stigers, Molly7Brian Stigers Truck49:03.36
353***Carrell, Cassia 8Westridge Elementary49:04.22
354Hagg, Oliva8Westridge Elementary49:04.46
358Tillman, Kay Lee 8Second Street49:37.34
368Antenucci, Zoe 7King Center50:27.19
372Hayden, Sydney 7Unattached50:42.04
401***Owens, Ciarah8Second Street53:52.89
414Burriss, Sarah 9Westridge Elementary54:39.31
450Burriss, Lacie 5Westridge Elementary57:46.50
Event 1 Girls 10-14 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 10-14
180Bunch, Olivia9Unattached32:47.67
67Bochantin, Kerri13Unattached25:14.37
130Beason, Marcie14Elkhorn Middle29:06.72
131Lawson, Brooke12Cot Geeks29:09.95
149Lenhof, Mary12Second Street30:28.66
157Wilkerson, Emily12Unattached31:09.09
178Hinton, Kimmy10Unattached32:36.86
181Word, Tori12Stewart Home32:54.49
184Sheffer, Cayla13Team Sheffer33:08.79
187Woodrum, Elizabeth1Westridge Elementary33:26.69
210Cheek, Taylor10Good Shepherd35:38.33
213Mauer, Amy11Westridge Elementary35:51.58
216Swinford, Anika13Elkhorn Middle36:11.62
240Lowe, Greta11Elkhorn Middle38:08.49
241Riddell, Kater12Elkhorn Middle38:10.25
249***Bochantin, Taylor11Elkhorn Middle39:08.70
255***Whitworth, Margaret12Elkhorn Middle39:41.07
256Ritter, Celia11Elkhorn Middle39:46.76
382Swinford, Laurie13Elkhorn Middle51:10.01
411Faulkner, Oliva13Unattached54:34.60
429***Adams, London11Finance Cabinet55:36.73
Event 1 Women 15-19 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 15-19
19Hoop, Danielle16 Unattached 20:48.43
39VanArsdell, Suzanne15 Brian Stigers Truck 22:58.07
59Riley, Desiree16 Western Hills 24:30.77
63Stigers, Brooke15 Brian Stigers Truck 25:00.75
137***Hogan, Kelly 17 Unattached 29:42.59
211Raine, Rebecca 16 Unattached 35:50.51
215Jett, Casey 18 Unattached 36:00.02
227Rose, Heather 19 Big Dog Bankers 37:18.45
Event 1 Women 20-24 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 20-24
22Simmons, Amanda24Early Learning Village21:02.63
37Glaser, Caitlin21Ntaba22:53.60
48Goedde, Emily21Ntaba23:32.08
57Boone, Ashleigh20Team Sheffer24:13.43
87Unger, Leesa23Unattached26:17.08
98Anderson, Kristin23Unattached27:13.58
112***Grewe, Betsy24Stewart Home28:04.51
113***Thurston, Sara21Unattached28:16.50
126Glaesner, Andrea23Unattached28:50.32
153***Schiffer, Hillary24Unattached30:34.71
162Howell, Aerine20Ntaba31:39.87
164Adams, Meghan24Early Learning Villagee31:44.05
170Sellwood, Shelley23Unattached32:01.42
192Whiteside, Brittany23Body Boot Camp34:06.02
212***Harkabus, Jenna21Unattached35:51.27
251Shelton, Krista21Capital City Fitness39:16.15
252***Turner, Elaine24Bridgeport Elementary39:21.15
312McGuire, Christy24Unattached45:44.10
328***Jones, Christen24Westridge Elementary46:36.19
329***Jones, Stephanie21Unattached46:38.46
374***Depenbrock, Lindsey23Elkhorn Elementary50:42.95
375***Hatten, Leslie22Elkhorn Elementary50:42.97
390Keffer, Tiffany24Unattached51:36.89
402Purdy, Rheldy20King Center54:02.27
404***Pettibone, Shanna22Unattached54:02.75
416***Sanford, Tiffany22Westridge Elementary54:47.70
447***Christmas, Celina23Stewart Home57:45.76
Event 1 Women 25-29 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 25-29
11Rouse, Gina (Womens Overall 2nd Place)29Unattached19:50.29
12Harper, Erin (Womens Overall 3rd Place)29Unattached20:21.16
18Crosman, Meehan27Body Boot Camp20:46.36
38Nitz, Mindy26ProActive22:56.82
50Crosman, Danielle27Body Boot Camp23:35.77
61Fint, Jessica27Unattached24:44.44
82Nickell, Amberlee28Unattached25:50.53
115***Norris, Jennifer27Unattached28:21.76
124Van Horn, Lauren27Unattached28:42.84
128***Cracraft, Tara28Unattached28:57.75
134Rogers, Jessica28Westridge Elementary29:17.67
151Gregory, Sarah27Westridge Elementary30:32.74
152Meyer, Stephanie28Early Learning Village30:33.20
155Deli, Audra27Elkhorn Middle30:36.23
156***Thomas, Christina27Western Hills30:54.04
169Pierce, Amy29Big Dog Bankers31:59.83
176Tucker, Samantha29Five Heartbeats32:35.34
191Holmes, Jessica28Westridge Elementary34:02.54
199Culbertson, Ann27Big Dog Bankers34:53.67
206Riddell, Julie27Unattached35:24.38
217***Libby, Christina25Unattached36:20.21
226Romero, Jennifer26Capital City Fitness37:13.61
233Reed, Erin27Western Hills37:53.20
236Vanderpool, Natasha28Unattached38:04.89
237Miller, Jessica26Western Hills38:05.33
243***Osterloh, Kate29Elkhorn Middle38:15.17
246Hutcherson, Katherine28Bridgeport Elementary38:36.56
258***Staples, Courtney28Bridgeport Elementary39:50.90
260Gravit, Lydia28Body Boot Camp39:54.72
268***Nelson, Stephanie28Body Boot Camp40:40.76
283***Ledford, Kristy28Unattached41:53.74
284***Ramos, Tamika26Body Boot Camp42:05.01
299Gortney, Summer27Unattached44:09.27
301Huston, Meagan29Fish & Wildlife44:14.16
313Young, Kimberly25Unattached45:46.59
314Holcomb, Elise26Western Hills45:49.63
331Peach, Erin28Elkhorn Middle46:46.67
341Coblin, Kelli29Elkhorn Middle47:33.94
343Atwood, Shannon28TNT47:35.22
355***Stover, Jessica25Unattached49:22.24
367***Nieters, LeAnne29Unattached50:20.07
381***Haynes, Amanda27Elkhorn Middle50:54.96
385Long, Audrey29TNT51:16.48
420***Graham, Aimee28Western Hills55:10.86
424Beach, Brittany26Westridge Elementary55:23.15
428***Anderson, Devon28Elkhorn Middle55:36.33
439Kent, Ashley28Elkhorn Middle57:16.34
Event 1 Women 30-34 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 30-34
95Robinson, Regina34Unattached26:57.10
120Oswald, Victoria30Runaway Jury28:28.27
150Gregory, Shannon31Unattached30:31.13
232Cecil, Shelly33Family Outing37:51.36
254Shelton, Kendall33Body Boot Camp39:40.58
280***Tigges, Carrie B33Unattached41:23.50
285Phillips, Kasi30Five Heartbeats42:08.09
292***Patton, Laura33Fish & Wildlife42:45.32
321Fraley, Angela30Elkhorn Elementary46:07.49
337Ross, Stacey34Unattached47:08.22
344***Brown, Melissa33Good Shepherd48:06.05
345Negron, Laura33Macosat48:15.88
384***Brown, Maria31Five Heartbeats51:12.40
386Bass, Ann Maria32TNT51:16.92
417Wess, Kathy31TNT55:06.19
418Duff, Renee30TNT55:06.70
433***Martini, Kresta34Unattached56:28.47
456***Small, Amy34Team Apa59:35.43
461Cirre, Erin31Get Cirreous1:00:16.00
Event 1 Women 35-39 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 35-39
9Lawhorn, Robin (Womens Overall Winner)38Unattached19:37.39
105Whitehouse, Lynn36Unattached27:44.85
138Carr, Sunni37Fish & Wildlife29:43.70
147Hockensmith, Christa35Early Learning Village30:26.02
166Traver, Angela37Unattached31:44.98
167Bradley, Kim36Unattached31:46.33
168***Russell, Elaine39Body Boot Camp31:54.23
185Sheffer, Nikki37Team Sheffer33:10.89
195Martin, Rebecca39Westridge Elementary34:10.81
200Sutley, Jenni W36Bridgeport Elementary34:55.22
202Rutledge, Ann37Big Dog Bankers35:01.16
214***McNamara, Melissa35Runaway Jury35:58.53
219Stroop, Kathy38Rockin Revels36:30.44
225Rose, Paula38Macosat37:12.03
248***Judy, Misty D36Unattached39:04.42
253Mika, Mary Beth35Bridgeport Elementary39:21.50
257***Werner, Lenora36Bridgeport Elementary39:50.47
286Semones, Sonya38Unattached42:16.56
293Harper, Beth37Unattached42:45.69
294Rollin, Candi37Unattached43:11.77
302Rudic, Sandra39Team Apa44:16.11
326***Weber, Rhonda38Unattached46:26.20
340Murray, Megan37Unattached47:30.73
350***Trent, Melissa35Fish & Wildlife48:52.01
356Gordon, E’Dee38Unattached49:35.35
365Hinton, Linda38Team Apa50:13.39
369***Pace, Felicia38Unattached50:32.52
379***Rogers, Wendi35Elkhorn Middle50:52.98
389Stigers, Sandy36Brian Stigers Truck51:36.52
395Jett, Shannon39Five Heartbeats53:02.61
400Steitz, Misty38Unattached53:49.82
415***Doane, Julie39Unattached54:39.60
441Sims, Stephanie39Good Shepherd57:20.75
442***Adams, Stephanie37Westridge Elementary57:30.45
445***Colston, Debbie35Capital City Fitness57:34.18
452***Gilmour, Carrie36Capital City Fitness57:56.68
453***Derringer, Julie38Unattached58:38.24
454***Smith, Cindy36Elkhorn Middle58:38.88
Event 1 Women 40-44 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 40-44
73Wingate, Shellie40Body Boot Camp25:31.30
75Coy-Gesslin, Jannie40Capital City Fitness25:38.33
110Word, Linda42Stewart Home27:57.06
140Woodruff, Lisa40Unattached29:49.41
144Thompson, Jana40Unattached30:13.74
145McKenzie, Kelly40Unattached30:15.60
172Ward, Sue42Fish & Wildlife32:15.08
177Purcell, Jane44Unattached32:36.06
179Warren, Elizabeth44Unattached32:40.43
218King, Julie40Westridge Elementary36:26.98
230Wilkerson, Kim41Unattached37:44.17
250Harris, Marla41Capital City Fitness39:14.29
272Dickerson, Page41Unattached40:54.08
289Covington, Donna40Fish & Wildlife42:40.15
290Ward-Hill, Brenda42Fish & Wildlife42:40.56
307***Ferber, Ana E44Charming Chicks45:17.54
310***Redmon, Dawn40Unattached45:19.55
315***Sparrow, Sharon42Fish & Wildlife45:52.11
322Jarboe, Kris42Elkhorn Elementary46:14.81
333Cheek, Jenny40Macosat46:58.62
357Kahler, Jenny44Unattached49:35.84
363***Peters, Stephanie43Burch Dental49:54.62
370Hawkins, Lora44Unattached50:33.65
388Hayden, Marian42Unattached51:36.17
398***Paulus, Debbie43Finance Cabinet53:30.11
409***Faulkner, Lynn41Unattached54:23.63
412Tope, Anita40Western Hills54:38.69
432Blythe, Patti43Early Learning V56:27.86
440***Ryan, Jennifer41Macosat57:16.63
446Christmas, Margaret41Stewart Home57:45.48
451Tyre, Barbara44Capital City Fitness57:56.43
455***Johnson, Rose44King Center59:16.35
458Burriss, Angie40Westridge Elementary59:47.36
Event 1 Women 45-49 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 45-49
64Showalter, Sallie49Unattached25:02.86
65Colt, Ann Marie46Unattached25:11.02
96Anderson, Brenda46Unattached27:08.16
161***Pittman, Trish47Unattached31:32.64
171Driskell, Leslie49Unattached32:12.50
174Fitzpatrick, Angela45Unattached32:30.46
194Shryrock, Angie45Unattached34:09.71
205Barber, Jane49Unattached35:11.61
209Dickerson, Ellen45Cot Geeks35:34.86
223Tutlryq, Eliabeth48Unattached36:46.93
259***Caudle, Wilda47Finance Cabinet39:53.70
265Amick, Carol47GO40:36.28
267Grider, Ann48Unattached40:39.74
271***Locke, Sherri46Bridgeport Elementary40:47.20
273Biggs, Tamela49Unattached40:54.74
276***Harkabus, Lisa48Unattached41:10.82
309Mountain, Stella47Ntaba45:18.72
316***Welch, Vickie48Fish & Wildlife45:54.30
317Dauer, Lura46Team Sheffer45:54.65
318Lassiter, Mary47Unattached46:03.46
335Hardesty, Betsy49Burch Dental46:59.78
338Bingham, Vicky47Unattached47:19.85
339Barnard, Mary Lou49Unattached47:20.27
364Marshall, Kelly49Burch Dental49:55.31
380Sharp, Lela46Westridge Elementary50:54.43
403***Isbister, Bey45Unattached54:02.63
405***Baughman, Linda49Charming Chicks54:02.93
406Johnson, Lila49Elkhorn Elementary54:03.19
407Lynch, Carolyn47Elkhorn Elementary54:14.94
410***Jackson, Donna49Charming Chicks54:34.20
419Bennett, Angelina47Western Hills55:07.36
422Whitworth, Sarah47Unattached55:19.46
444***Smith, Ann48Westridge Elementary57:33.86
449Williams, Annette45Unattached57:46.36
457***Hall, Ruthie45Westridge Elementary59:38.83
Event 1 Women 50-54 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 50-54
84Wilhoite, Cindy51Unattached26:00.34
89Cummins, Carol50Unattached26:29.48
121Burnick, Bonnie53GO28:28.80
129Gordon, Barbara50Unattached29:05.73
141Sheffer, Gail50Team Sheffer29:56.48
173McDonald, Margaret52Finance Cabinet32:27.27
201Gould, Peggy50Stewart Home34:59.73
244Shipp, Becky52Unattached38:28.33
261***Webb, Judie53Westridge Elementary40:04.02
263Antenucci, Robin53Unattached40:21.40
266***Lesnau, Cynthia51GO40:36.69
269Jones, Lee Ann51Unattached40:44.93
277Bolen, Anita51Unattached41:17.21
297Jones, Susan54Westridge Elementary43:25.93
298Johnson, Debra54Unattached43:26.21
306Williams, Jean54Charming Chicks45:16.73
320Roberts, Terri50Elkhorn Elementary46:07.24
421***Bochantin, Sherri M50Elkhorn Middle55:11.36
426***Moore, Susan51Elkhorn Middle55:24.49
430Walker, Cindra52Finance Cabinet55:52.05
431Adams, Marcia52Finance Cabinet55:52.62
436***Sellers, Jan54Unattached57:05.62
448Davis, Maureen52Unattached57:46.08
459Sandusky, Ronnie54Unattached1:00:02.22
Event 1 Women 55-59 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 55-59
101Sherrow, Nancy55Unattached27:24.83
229Young`, Theresa57Unattached37:38.95
231Bishop, Catherine59Unattached37:44.89
234Vann, Lynn59Big Dog Bankers37:59.21
264Zeigler, Judy58King Center40:34.31
270***Boyd, Betty58Charming Chicks40:46.12
274Rigsby, Margery59Elkhorn Middle40:57.10
275***Carlson, Lucinda56Unattached41:04.89
295Miller, Sharon56Unattached43:21.57
308Helm, Hannah57Unattached45:18.03
323Miller, Anna57Unattached46:22.64
347True, Bobbie58Unattached48:42.24
348Brown, Bobbye56Unattached48:42.62
351Roberston, Patricia56Fish & Wildlife48:53.23
393***Scott, Lesa55Early Learning V52:18.91
427Thompson, Carmen59Elkhorn Middle55:33.19
437***Barrows, Jill57Westridge Elementary57:10.22
Event 1 Women 60-64 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 60-64
183Foody, Terry61Unattached33:06.92
281***Chapman, Sandy62Body Boot Camp41:26.48
296Moran, Vivian62Unattached43:25.68
336Burch, Mary Ann62Burch Dental47:07.82
342Whipple, Linda62Elkhorn Middle47:34.55
397Cirre, Faith63Get Cirreous53:05.96
Event 1 Women 65-69 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 65-69
392Dickinson, Diane66Unattached51:45.24
464Utter, Barbara67Macosat1:02:07.28
Event 1 Women 75-79 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Women 75-79
438Sandusky, Adela77Elkhorn Middle57:10.53
Event 1 Boys 4&U 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 4 & Under
197***Sutley, Lance (Youngest Male)4Unattached34:38.72
Event 1 Boys 5-9 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 5-9
41Bennett, Clayton9Frankfort Christ 23:01.54
80Woodrum, Dennis8Westridge Elementary 25:49.92
85Skelton, Joseph8Good Shepherd 26:09.66
92Marsh, Mason9Second Street 26:47.74
107Burge, Parker9Westridge Elementary 27:47.01
133***Bennett, Evan5Frankfort Christ 29:13.71
196Sutley, Wade6Bridgeport Elementary 34:33.98
221***Weber, Sean7Westridge Elementary 36:36.01
235***Evans, Matthew7Bridgeport Elementary 38:02.88
245***Hutcherson, Lanon7Bridgeport Elementary 38:29.07
278***Brewer, Jerry7Westridge Elementary 41:18.49
279Gregory, Johnathan9Westridge Elementary 41:18.84
287Negron, Lukas7Good Shepherd 42:16.92
325***Weber, Ryan9Westridge Elementary 46:23.15
360Hulette, Sawyer6Unattached 49:38.47
362Romero, Caleb6Westridge Elementary 49:53.91
399Tillman, Jonathan8Second Street 53:41.72
413***Doane, Zachary8Westridge Elementary 54:38.99
423Perry, Taylor8Westridge Elementary 55:19.91
443***Smith, Russell8Westridge Elementary 57:31.14
460Cirre, Josh6Get Cirreous1:00:15.61
463Negron, Marcus5Good Shepherd1:01:53.67
Event 1 Boys 10-14 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 10-14
32Bennett, Bradley13Frankfort Christ22:05.60
47Wilkerson, Hayden10Unattached23:29.93
68Burge, Hunter12Unattached25:15.10
83***Rogers, Corey11Unattached25:50.86
142Linney, Nathan11Capital City Fitness29:56.91
143***Schaefer, Andy11Unattached30:07.21
159Cheek, Ryan12Good Shepherd31:13.65
189Rodriguez, Jose10Second Street33:33.82
303***Smith, Jacob10Westridge Elementary44:52.42
304Hulette, Alex12Unattached45:14.31
305Amick, Cole12GO45:14.75
373Clark, John D11Second Street50:42.33
396Faulkner, Jacob11Unattached53:05.36
Event 1 Men 15-19 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 15-19
1Thurston, Daniel (Mens Overall Winner)17Unattached16:17.91
4Kincaid, Michael19Unattached18:32.08
8Ellis, Justin19Unattached19:22.68
13Sheffer, Beau16Team Sheffer20:30.17
40Nitz, Jordan19ProActive23:01.07
58Mountain, Philip19Ntaba24:17.45
361Tillman, James16King Center49:51.33
Event 1 Men 20-24 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 20-24
25Kluytenaar, Van23Unattached21:05.84
26Mountain, James21Ntaba21:11.12
55Nitz, Jonathan21Unattached24:03.70
81***Smith, Eric20Unattached25:50.19
203Bussell, Ryan20Cot Geeks35:02.28
208***Coulter, Austin21Unattached35:25.57
224Davis, Cody22Unattached37:08.73
376Osborne, Matt24Elkhorn Elementary50:52.16
Event 1 Men 25-29 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 25-29
7House, Sean25Unattached19:10.56
10Roberts, Jacob26Unattached19:43.96
15Butler, Matt27Unattached20:33.60
17Rouse, Matt28Unattached20:39.13
28Byrd, Jeremy26Unattached21:18.03
30Smither, Jason29Unattached21:35.03
33***Schera, Adam (Overall First Timer First Place)26Unattached22:06.81
44Jacobs, Zach25Unattached23:10.95
49Cohen, Daniel28Unattached23:33.50
53Martin, Ty28Unattached23:42.50
66Alexander, Cody25Rockin Revels25:11.95
70Jeffreys, Patrick29Unattached25:25.38
76***Dickinson, Daniel29Unattached25:39.27
78Buffin, Chad27Brian Stigers Truck25:42.96
100Monroe, Brandon25Rockin Revels27:23.67
242***Embry, Brad29Unattached38:14.49
Event 1 Men 30-34 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 30-34
3Schaffner, Adam(Mens Overall 3rd Place)31Unattached17:06.34
5Moore, Zachary30Unattached18:41.57
6Harper, Chris32Unattached19:04.05
35***Nelson, Brad (Overall First Timer 2nd Place)31Body Boot Camp22:31.01
42Juett, Kalem32Finance Cabinet23:02.81
71Hall, Zack33Unattached25:25.73
94***Bartley, Willie31Elkhorn Middle26:54.80
103Pierce, Adam30Big Dog Bankers27:39.47
109Stout, John33Team Apa27:50.09
111***Flynn, Ryan30Runaway Jury27:59.34
148Riddell, Mike31Unattached30:26.57
327***Ross, James34Unattached46:26.49
332***Peach, Joe33Elkhorn Middle46:47.93
366***Nieters, Andy34Elkhorn Middle50:19.68
371Hoofnagle, Jamie32Elkhorn Middle50:41.60
383***Brown, Maurice33Five Heartbeats51:11.59
425***Beach, Chris32Unattached55:24.00
Event 1 Men 35-39 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 35-39
2Bice, David (Mens Overall 2nd Place)36Unattached16:25.34
16Coy-Gesslin, Will36Capital City Fitness20:35.06
29Cummins, Bryan36Unattached21:19.45
34Smith, Ryan35Body Boot Camp22:10.64
36Wingate, Paul39Body Boot Camp22:45.03
60Hinton, Daniel35Team Apa24:37.88
62***Skimbirauskas, Andrew (Overall First Timer 3rd Place)37Runaway Jury25:00.15
72Salsman, Sam37Unattached25:28.86
86Crothers, Jason38Fish & Wildlife26:13.35
88Frost, Richard36Unattached26:23.99
90***Lowe, Greg37Unattached26:35.14
93Marsh, Chris37Unattached26:48.25
158Judy, Brian39Unattached31:13.14
163Whitehouse, James35Unattached31:40.47
188Frost, John38Unattached33:27.83
198Sutley, Barney36Unattached34:43.38
204Barber, Eric39Unattached35:09.38
238***Greenwell, Russ36Unattached38:06.11
288Negron, Angel39Macosat42:39.66
291***Brunjes, John39Fish & Wildlife42:41.01
378***Dobey, Steven36Unattached50:52.63
387Eisiminger, Eric36TNT51:18.86
435Blevins, Randy35Westridge Elementary57:05.23
462***Campbell, Ken38Get Cirreous1:00:33.67
Event 1 Men 40-44 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 40-44
20Barry, Clifford41Unattached20:52.80
23Schaffer, Bart40Unattached21:03.19
27Bunch, David44Unattached21:15.48
43Hurst, B.J.41Unattached23:07.92
46Anderson, Robert44Unattached23:15.26
106Kuiper, Rick44Unattached27:45.37
122Cecil, Preston40Family Outing28:30.05
127Lawson, Cliff44Cot Geeks28:51.27
132Swinford, Bill43Unattached29:11.54
139Richardson, Rob40Unattached29:48.16
154Sutphin, Jon44Unattached30:35.80
220Stroop, Nasby44Rockin Revels36:33.05
228Hulette, Marty40Unattached37:20.27
334Cheek, Jeff43Macosat46:58.87
408***Faulkner, Ron41Unattached54:15.29
434***McElroy, Steve43Westridge Elementary56:28.99
Event 1 Men 45-49 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 45-49
14Gorringe, Tim49Unattached20:32.67
51Dauer, John46Team Sheffer23:36.63
54Strange, Jeff45Unattached23:44.84
56Hulette, Dale45Unattached24:05.81
74***Boling, Scott45Finance Cabinet25:35.69
79Carr, John46Fish & Wildlife25:45.32
91Smith, Harper48Unattached26:36.80
104Cowherd, Lee48Unattached27:43.16
114Thurston, Jeff46Unattached28:16.88
119Whitworth, Kent46Finance Cabinet28:25.10
175Criswell, Steve48Unattached32:31.03
186Mountain, Robin48Ntaba33:26.21
207Harkabus, Mike49Unattached35:24.90
359Woosley, Walter47GO49:38.01
377Hulette, Mark46Unattached50:52.46
Event 1 Men 50-54 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 50-54
21Showalter, Rick50Unattached20:59.19
31Ellis, Randy51King Center21:36.29
69Atha, Wesley50Cot Geeks25:17.63
77Bochantin, Dennis52Unattached25:40.70
97Shera, George52Runaway Jury27:09.71
102Hill, Chris50Unattached27:27.55
108Wallace, Jim51Unattached27:48.68
116Moore, Rob52Unattached28:24.23
160Sheffer, Eddie50Team Sheffer31:20.56
193Lovell, Joe54Westridge Elementary34:06.78
222***Redmon, Steve51Unattached36:36.53
319Lassiter, Frank51Unattached46:03.74
394***Scott, John54Unattached52:41.09
Event 1 Men 55-59 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 55-59
24Roark, Ken59Unattached21:04.83
45Bishop, Charles59Unattached23:13.05
52Torabi, Maziar58Finance Cabinet23:39.20
117Carlson, Charley58Unattached28:24.44
118***Hogan, Rick59Unattached28:24.64
135Duncan, James55Fork Of Elkhorn29:23.76
182Brown, RB58Unattached33:06.25
190Sellwood, David58Stewart Home33:57.76
247Miller, David58Unattached39:04.12
311Sabage, Leroy56Cot Geeks45:41.63
346True, Jim59Unattached48:17.38
349Roberston, Michael55Fish & Wildlife48:51.37
Event 1 Men 60-64 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 60-64
136Detty, Rick62Unattached29:38.76
146Moran, Michael62Unattached30:25.04
282Thurber, Don61Unattached41:52.41
324Miller, Bill61Unattached46:22.91
391***Cirre, Richard63Get Cirreous51:40.02
Event 1 Men 65-69 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 65-69
123Ward, Dave68Family Outing28:31.44
125Conn, Philip67Unattached28:49.98
Event 1 Men 70-74 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 70-74
165Hines, Ray70Unattached31:44.14
300Hinton, John70Unattached44:09.93
Event 1 Men 75-79 5000 Meter Run
Rank Name Age School Finals Points
Results – Men 75-79
99Judge, Jim75Unattached27:17.36
Team Scores (Top five runners combined times)
Rank School Name Finals Points
1Body Boot Camp by Shellie1:51:49
2Ntaba2:03:34
3Team Sheffer2:09:37
4Finance Cabinet Wellness Champions2:13:10
5Runaway Jury2:24:36
6Westridge Elementary2:26:54
7Capital City Fitness2:32:38
8Cot Geeks2:33:56
9Fish & Wildlife2:36:38
10Stewart Home2:37:54
11Elkhorn Middle2:40:58
12Early Learning Village2:46:05
13Big Dog Bankers2:46:53
14Brian Stigers Truck Sales2:54:22
15Western Hills2:57:13
16Second Street3:00:41
17Good Shepherd3:03:25
18Bridgeport Elementary3:04:38
19GO3:24:35
20Team TAPA3:26:33
21King Center3:36:31
22Macosat3:42:05
23Five Heartbeats3:50:10
24Elkhorn Elementary3:59:55
25Charming Chicks3:59:58
26TNT4:16:34
27Get Cirreous4:45:51
School Competition (Total number of finishers)
Rank School Name Finals Points
1Westridge Elementary37
2Elkhorn Middle27
3Bridgeport Elementary10
4Elkhorn Elementary8
4Second Street8
4Western Hills8
7Early Learning Village6
8Good Shepherd7
9Frankfort Christian3